Hypoteční kalkulačka, využít či ne?

Bydlet v nájmu má sice své určité výhody, ale z dlouhodobého hlediska se o efektivním využití finančních prostředků rozhodně nedá mluvit. Většina lidí zpravidla nemá takové úspory, ze kterých by koupi vlastního bydlení mohla financovat v celé výši kupní ceny a pořídit si byt či dům na hypotéku, to je jedno z největších rozhodnutí v životě. Ale platit celý život nájemné a v podstatě nemít nic, nebo platit úvěr a ve finále mít vlastní střechu nad hlavou či mít možnost odkázat nemovitost potomkům je přece jen podstatný rozdíl. Víte co je hypoteční kalkulačka?

 

Stále přijatelné podmínky 

V posledních měsících hypotéky zlevňují. Banky bojují o klienty a jejich konkurenční boj má za následek snižování úrokové sazby a zvyšování počtů sjednaných hypoték. Zároveň v nedávné době došlo ke zpřísnění pravidel pro získání hypotéky. Důvodem jsou zajisté i zkušenosti z finanční krize v roce 2008, která vypukla v Americe právě z důvodu špatné úvěrové politiky a stala se odstrašujícím příkladem jejího špatného nastavení. Nepopulární opatření, kterými Česká národní banka zpřísnila pravidla pro získání hypoték, jsou však zároveň zárukou pro spotřebitele, že se dozorové orgány centrální banky poučily z minulosti a podobné kolapsy u nás v nejbližší době by neměly nastat.

 

Pro představu je hypoteční kalkulačka fajn ale….

Pokud se někdo rozhodne udělat tohle životní rozhodnutí a začít řešit vlastní bydlení, zpravidla zpočátku jen tuší možnosti hypotéky. Na trhu je v současné době velké množství poskytovatelů hypoték a tím i možností, ale zákonitě také velké množství informací, ve kterých se laik mnohdy nedokáže vyznat. Prvním krokem bývá návštěva internetových stránek některé banky z poklidu domova. Téměř na všech lze najít hypoteční kalkulačku. Stačí mít přibližnou představu, kolik bude nové bydlení stát, kolik si potřebuji půjčit, za jak dlouho jsem schopen úvěr splatit a na jak dlouho jej chci fixovat. A samozřejmě příjmy. Na základě takového výpočtu lze získat orientační představu o tom, jestli je reálné na hypotéku vůbec dosáhnout. I v případě, že někdo bude ochoten strávit dlouhé večery hledáním a vyplňováním různých hypotečních kalkulaček různých peněžních ústavů, vždy půjde pouze o orientační výsledky, ale mohou pomoci s rozhodnutím, kterou banku navštívit jako první. Vždy je lepší nechat si zpracovat individuální nabídku od hypotečního specialisty. Přeci jen obecná kalkulačka nezohledňuje Vaše potřeby a možnosti, zkrátka lidský faktor je zde opravdu důležitý!

 

Rozdíly mohou být značné

Hypoteční kalkulačka proto není nutná vždy. Důvodů, proč každá banka nabídne hypoteční úvěr s jiným výsledkem je hned několik. Banka při schvalování úvěru posuzuje nejprve platební disciplínu, a to i u jiných peněžních ústavů. Následně vypočítá životní minimum na počet osob v domácnosti. A každá banka může mít trochu jiný přístup k získaným výstupům a jiný výpočet pro hranici životních nákladů. Dalším faktorem, který ovlivňuje hypotéku je konkurence, díky níž se míra úrokových sazeb na trhu neustále mění. Důležitá je také doba splatnosti, čím je delší, tím je hypotéka pro banku rizikovější.

 

Občas se hodí více úhlů pohledu než jen hypoteční kalkulačka

Faktorů ovlivňujících hypoteční úvěr je celá řada, některé klient může ovlivnit, některé ne. Ale s každou další návštěvou další banky se doba potřebná k vyřízení hypotéky prodlužuje. Množství informací začne narůstat a někdy úměrně tomu začne klesat schopnost se rozhodnout. Stojí za zvážení, jestli nenechat tuto práci odborníkům. V současné době jsou hypotéky většinou zprostředkovány hypotečními makléři či finančními poradci, ale existuje i řada firem, jejichž služby jsou podstatně komplexnější a neomezují se pouze na zprostředkování úvěru. Ať už se jedná o koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, poskytnou poradenství, inspekci kupované nemovitosti nebo se kompletně postarají o rekonstrukci.

 

Ať už si vyberete jakoukoliv společnost náš tým Jonas Jens Vám přeje hodně štěstí při výběru! V případě jakýchkoliv otázek nás neváhejte kontaktovat.