Kolik stojí rekonstrukce bytu – záleží na rozsahu a použitých materiálech

Častá otázka je kolik stojí rekonstrukce bytu. Nároky na bydlení se během desetiletí mění, a tak zařízení a dispozice bytu, které byly v módě před 25 či 30 lety jsou dnes již většinou nevyhovující. Neznamená to ale, že si nemůžete dopřát výhody moderního bydlení i pokud bydlíte např. ve starším bytě v panelovém domě. Rozsah možných změn záleží na tom, jakou částku se rozhodnete investovat. Máme pro vás několik tipů abyste měli představu, kolik stojí rekonstrukce bytu a s čím je třeba počítat.

Stavební firma se postará o kompletní provedení rekonstrukce

Na tom, aby se z nevyhovujícího staršího bytu stalo nové moderní bydlení se bude podílet mnoho profesí: zedníci, topenáři, obkladači, elektrikáři nebo třeba sádrokartonáři. Naštěstí není třeba zajišťovat každou profesi zvlášť. Nejvýhodnější je zkontaktovat spolehlivou stavební firmu, se kterou byli zákazníci v minulosti spokojeni. Ta s vámi zkonzultuje váš záměr a vypracuje podle něho nabídku.

Pokud se obě strany dohodnou, podepisují smlouvu o dílo, jejíž součástí je podrobný rozpočet. Firma také může připravit harmonogram prováděných prací a zajistí si profesionály ze všech potřebných oborů.

Pro lepší představu je dobré vybrat firmu s interiérovým designérem, ten vytvoří pro klienta počítačovou vizualizaci ve formě 3 D návrhu s několika variantami řešení dispozice, použitých materiálů apod. Pro vlastní provedení rekonstrukce a získání potřebných povolení k jednání na úřadech musí firma vytvořit projektovou dokumentaci, není tomu tak vždy a je tedy dobré toto konzultovat s odborníky.

Co vše lze rekonstruovat v panelovém bytě

V bytech v panelových domech se nejčastěji rekonstruují bytová jádra a kuchyně, což zahrnuje rekonstrukci koupelny. Často se také upravují příčky a mění okna. Při celkové rekonstrukci se mění i rozvody elektřiny, plynu a ústředního vytápění. 

Cenová kalkulace nezahrnuje jen stavební práce

V ceně se může promítnout projektová dokumentace, vyřízení stavebního povolení či bytový design.

Cena rekonstrukce bytu je vždy individuální a záleží na rozsahu prováděných prací a použitých materiálů. Cena renovace bytové jádra se pohybuje mezi 120 000 – 190 000 korunami. Velmi záleží na velikosti koupelny a použitých materiálech. Samozřejmě můžete se dostat s cenou i níž, ale opravdu chcete šetřit na materiálu či práci kvalitního řemeslníka v tomto případě, kdy koupelnu budete využívat každý den třeba 15 let?

Obecně můžeme vyjít z předpokladu, že cena rekonstrukce za metr čtvereční začíná částkou kolem 9 000 – 10 0000 korun a výsledná cena záleží na rozsahu prací a kvalitě materiálů, jak jsme již zmiňovali.

Kolik může stát nová podlaha nebo třeba kuchyňská linka?

Rekonstrukce podlahy může zahrnovat broušení a opravy parket, pokládku nových parket nebo dřevěné podlahy.  Cena za metr čtvereční parket (včetně broušení, tmelení a laku) je přibližně kolem 1 400 Kč, dřevěnou plovoucí podlahu lze pořídit za 1 200 až 3 000 Kč za metr čtvereční. Laminátová podlaha pak vyjde přibližně na 600 – 1 600 Kč a povrch PVC je nejekonomičtější varianta za 150 až 300 Kč za metr čtvereční.

Orientační cena za 1 běžný metr kuchyňské linky (horní i dolní skříňky) se pohybuje mezi 12 a 15 000 korunami včetně nábytku a montáže.

Tři základní varianty rekonstrukce bytu

  • Rekonstrukce koupelny a podlah je nejlevnější možností, která zahrnuje takém výměnu dveří v interiéru a vymalování. Pro tuto možnost se většinou rozhodne jen málo lidí, protože když už se rekonstruuje koupelna, vyplatí se zároveň zmodernizovat i kuchyňskou linku včetně nové elektroinstalace, která se pak mnohdy mění v celém bytě.
  • Rekonstrukce středního rozsahu zahrnuje renovaci koupelny, kuchyně, elektroinstalace, nové podlahy, úpravy stěn a výměnu vchodových i interiérových dveří. V tomto případě je orientační cena za metr čtvereční 10 000 korun.
  • Kompletní rekonstrukce zahrnuje dříve zmíněné úpravy plus instalaci nové topné soustavy včetně radiátorů a nového vedení teplovodního potrubí. V tomto případě je třeba počítat s cenou kolem 13 000 korun za metr čtvereční.

 

Uvedené ceny jsou pouze orientační. Pokud vám firma nabídne podezřele nízkou cenu, je třeba se mít na pozoru. Ceny stavebních materiálů a prací jsou v celé České republice srovnatelné. Konečná cena rekonstrukce bytu závisí na vašem záměru a finančních možnostech.  

 

Potřebujete pomoci při rekonstrukci Vašeho bytu? Napište nám. 

 

autor článku: Tomáš Střeleček