Kompletní rekonstrukce bytu

Rádi byste si zmodernizovali byt a nevíte, jak začít? Pokud se kompletní rekonstrukce bytu dobře naplánuje, snížíte na minimum pravděpodobnost, že vás překvapí neplánované finanční výdaje nebo nepředpokládané okolnosti. Kompletní rekonstrukce bytu vám přinese mnoho výhod. V bytě s moderní úpravou povrchů a zařízením podle posledních trendů se vám bude nejen příjemně bydlet. Zateplením a instalací nových oken také snížíte ekonomickou náročnost bytu a výměnou starých rozvodů se vyhnete riziku vytopení sousedů nebo požáru z důvodu vadné elektroinstalace.

Navíc, pokud plánujete byt pronajímat nebo dokonce prodat, dobře provedená rekonstrukce zvýší hodnotu vaší nemovitosti.

Co znamená kompletní rekonstrukce?

Většinu lidí přiměje k rekonstrukci rozhodnutí zmodernizovat koupelnu. Jedná se totiž o stavebně nejnáročnější stavební zásah. V případě bytu v panelovém domě se pak vyplatí při výměně bytového jádra rekonstruovat také kuchyni.

Odtud je jen krok k celkové rekonstrukci: výměna podlah, případně změna dispozice bytu, kdy se z několika menších místností vytvoří moderní vzdušný otevřený prostor. V tomto případě je však třeba konzultovat projektanta, který prověří, zda úpravy zasáhnou do nosných konstrukcí. V takovém případě budete potřebovat posudek statika, stavební povolení a souhlas společenství vlastníků.

Povinnosti vůči sousedům a úřadům během rekonstrukce

O průběhu rekonstrukce stavebních prací je třeba informovat SVJ a sousedy. Aby byli sousedé rekonstrukcí obtěžováni co možná nejméně, je třeba dbát na to, aby stavební firma v průběhu rekonstrukce pravidelně uklízela nečistoty ve společných prostorech domu.

Dále je třeba si zajistit ohlášení rekonstrukce bytu, případně stavební povolení, pokud budou prováděné změny zasahovat do nosných konstrukcí. 

Aby se vám podařilo vybrat vhodnou stavební firmu a zajistit všechna potřebná povolení včas, je třeba začít rekonstrukci plánovat alespoň několik měsíců předem a vytvořit si finanční a časový plán.

Finanční plán – počítejte s nečekanými výdaji

Rozsah prováděných prací a kvalita použitých materiálů záleží na tom, jakou částku jste ochotni do rekonstrukce investovat. Vyplatí se využít služeb renomované stavební firmy, která rekonstrukci nejen provede, ale udělá vám také několik návrhů možného řešení včetně cenové kalkulace. Při kompletní rekonstrukci se mnohdy stává, že se objeví závady, které je třeba opravit a se kterými se nepočítalo. Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení a stresu, připočtěte si k plánovaným nákladům rezervu ve výši 10-15 %.

Kolik stojí kompletní rekonstrukce bytu

Náklady na rekonstrukci jsou samozřejmě individuální a záleží na velikosti bytu, rozsahu prováděných prací, kvalitě použitých materiálů a také na ceně, kterou si účtuje stavební firma.

Cena kompletní rekonstrukce panelového bytu 3+1 cca 60 m2 začíná na hranici 600 000 korun. Cena obecně vychází při kompletní rekonstrukci zhruba na 10 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud se rozhodnete pro nadstandardní materiály a zařízení, cena se může vyšplhat výše.

Pokud nemáte dostatek vlastních financí, můžete si na rekonstrukci bytu sjednat hypotéku. Úvěr na rekonstrukci vám mnoho bank poskytne za podobných podmínek jako hypotéku na koupi nemovitosti.

Solidní stavební firma vám pomůže celý proces rekonstrukce naplánovat a realizovat

Rozhodně se vyplatí svěřit rekonstrukci bytu renomované stavební firmě, která podle požadavků klienta navrhne několik možných řešení, vypracuje rozpočet, sestaví časový harmonogram prováděných prací, případně za klienta obstará potřebná povolení. 

Potřebujete pomoci při kompletní rekonstrukci Vašeho bytu? Napište nám. 

 

autor článku: Tomáš Střeleček