Koupě bytu v Praze – investiční příležitost či hrozba?

Co myslíte, je koupě bytu v Praze stále investiční příležitost či hrozba? Jsou byty v Praze drahé? Většina lidí si myslí, že ano a ve srovnání s ostatními městy v České republice to tak může vypadat. Ale podívejme se na tento problém blíž. Není žádným tajemstvím, že česká ekonomika v posledních letech roste. Důvodem je hlavně spotřeba domácností. Tím, jak se zlepšuje finanční situace díky růstu reálných mezd a zaměstnanosti, lidé jsou ochotni více utrácet a investovat. Mají se v průměru lépe a mohou vynakládat víc peněz na bydlení, aniž by to omezilo jejich další výdaje. Souběžně s růstem mezd dochází i k růstu spotřebitelských cen. Tento nárůst se týká i bytů. Jinými slovy, nemovitosti před deseti lety byly pro investory stejně drahé, jako jsou ty dnešní.

Přičemž vyšší ceny bytů právě v Praze odráží vyšší průměrnou mzdu. Rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky je stále výrazný. Přispívá k tomu určitě i fakt, že Praha je místem s nejnižší nezaměstnaností nejen v České republice, ale v celé Evropské unii.

Meziročně mohou sice ceny bytů kolísat, ale z dlouhodobého hlediska rozhodně žádné výrazné zlevnění nečekejme. Stálým pomalým růstem cen se stávají z nákupu nemovitostí v Praze výhodné investice. Je to ovlivněno zejména tím, že Praha je bezesporu centrem byznysu, cestovního ruchu, kultury a umění. Poptávka po bytech v Praze stále převyšuje nabídku. Svůj podíl na tom má i velké procento cizinců žijících v Praze a neustálá tendence lidí z okolních měst stěhovat se do metropole.

 

Důvodů je více!

Nedostatečné kapacity ve stavebnictví a dlouhá stavební řízení způsobují, že současná výstavba zaostává za poptávkou, která se stále navyšuje právě tím, že v poslední době se staly nemovitosti investicí. Dříve tento investiční nástroj používali cizinci, v dnešní době začínají mezi kupujícími převažovat Češi. Hlavními důvody jsou kromě zmíněného růstu ekonomiky také levné hypotéky a nízká nezaměstnanost. Byty v okrajových částech Prahy si lidé kupují většinou na bydlení, směrem k centru Prahy si pořizují byty pro investici. Jedná se hlavně o malé byty. Většina investorů koupené byty pronajímá a výhledově je plánuje pro své děti, až se osamostatní. Zásoba volných bytů tím tak klesá.

Navyšující se poptávka po bytech zároveň způsobuje jejich cenový nárůst. Záleží při tom na lokalitě, ve které se nachází. Dlouhodobě jsou označovány jako nejdražší byty v Praze 1, naopak nejlevnější je Praha 9. Další možnou příčinou růstu cen je také zdražování pozemků, stavebních materiálů a v neposlední řadě také stavebních prací.

Z výše uvedeného vyplývá, že nelze do budoucna počítat s poklesem ceny bytů. Trvalý zájem a nedostatečná nabídka, dělá z nemovitostí zajímavou investici do budoucna, jejíž hodnota se bude zvyšovat.

 

Jak na správnou investici v případě koupě bytu?

Všechny uvedené aspekty jednoznačně hovoří o tom, že koupě bytu je možnost, jak smysluplně zhodnotit vlastní peníze a vložit je do něčeho konkrétního a nejen to, můžete využít finanční páky pomocí hypotéky. V dnešní době nemusí být investice do nemovitosti riziková. Existuje již řada firem, které pomohou s její koupí. Dle našeho názoru však nejde pouze o samotné zprostředkování. Důležité je vědět, co vlastně kupujete, a to nejen ze stránky technické ale i ze stránky právní. Kupující tak předem ví, do čeho své peníze investuje a vyvaruje se nemilým překvapením, zejména drahým nákladům v budoucnu či právním sporům. Vždy je příjemné, když nemusíte řešit několik věcí s několika subjekty a někdo Vám s tím odborně pomůže. Mnoho společností Vám zajistí například i financování pomocí hypotéky. Kvalitní firma, která nabízí investice do nemovitostí by Vám měla pomoci i s právním servisem či zajištěním potřebných stavebních úprav nebo dokonce s celou rekonstrukcí.

My jsme vstoupili na trh s myšlenkou ucelené a odborné pomoci investorům při koupi nemovitostí. Snažíme o maximální přidanou hodnotu našich služeb, které se vzájemně doplňují. Tomu odpovídá i pracovní tým složený z odborníků v daných oblastech.

Kupující tak nejsou odkázáni pouze na realitní kanceláře, kterých je v současné době na trhu velká spousta a není jednoduché vyhnout se nekalým praktikám některých z nich. Proto volte partnera v tomto odvětví s rozumem a ideálně někoho, kdo na investici dokáže koukat z více úhlů pohledu. 

 

Hodně štěstí při Vaší investici do nemovitostí! Věříme, že i pro Vás bude koupě bytu vhodnou investicí.

Vám přeje tým společnosti Jonas Jens