Novostavba a inspektor nemovitostí – proč se vyplatí inspekce nezávislým odborníkem

Možná jste se rozhodli pro koupi nového bytu v developerském projektu, který se právě dokončuje. Určitě se těšíte, až se budete stěhovat do zbrusu nového bytu a po několik let nebudete muset řešit různé závady, které se během času zejména ve starších bytech nutně objeví.

I v novém bytě se mohou objevit nedostatky. Odhalí je inspektor nemovitostí

Určitě je v pořádku, že ke společnosti, která váš byt realizuje máte důvěru. Jinak byste přece u ní byt nekupovali. Ovšem i u zcela nového bytu se mohou objevit závady a nedodělky, které běžný kupující nemá šanci odhalit.

Proto se vyplatí nechat si stavebně-technický stav bytu zkontrolovat. Inspekce nemovitosti nezávislým odborníkem, takzvaným inspektorem nemovitostí vám může ušetřit spoustu starostí. Nejlepší je přizvat si inspektora už k tzv. předpřejímce bytu. V této fázi mohou inspektoři odhalit závady až za desetitisíce korun.

Může se jednat jen o menší vady jako jsou skvrny a rýhy na stěnách nebo na podlaze, nefunkční zámky u dveří, ale také třeba o špatně vyspárovanou dlažbu nebo obklady. Někdy jsou závady závaznější a v součtu to může udělat několik desítek tisíc. Developer má povinnost tyto nedostatky odstranit a kupující pak přejímá byt v bezvadném stavu.

Developer s nezávislou inspekcí nesouhlasí? Můžete si jí vymínit ve smlouvě

Může se stát, že developer s inspekcí bytu oborníkem, kterého si zajistil kupující nebude souhlasit a může argumentovat tím, že inspekci už provedli jeho vlastní experti. Nejlepší je proto inspekci provedenou nezávislým odborníkem zahrnout již do smlouvy o smlouvě budoucí.

Pokud se to z nějakého důvodu nezdaří, další možností je přizvat inspektora k samotné přejímce bytu a v krajním případě si můžete nechat zkontrolovat technický stav bytu i po převzetí. V tomto případě už ale bude mnohem složitější požadovat po developerovi odstranění případných nedostatků.

Kvalitní inspektor nemovitostí je obvykle člověk z praxe

Koupě nového bytu je pravděpodobně pro většinu lidí jejich největší životní investicí. Proto se prohlídka bytu před převzetím nezávislým odborníkem se určitě vyplatí. Inspektor včas odhalí případné nedostatky a developer je má možnost včas odstranit. Přejímka bytu pak bude pouhou formalitou. I když se cena inspekce nemovitosti může někdy zdát dražší, vyplatí se. Přece jen při dnešních cenách nemovitostí nechcete šetřit na kontrole mnohamilionové investice, že?

Hledáte kvalitního inspektora nemovitostí? Napište nám o nezávislou nabídku, ještě dnes. My developerům nic nedarujeme.

autor článku: Tomáš Střeleček