Rekonstrukce bytového jádra – jak postupovat a na co se připravit

I když se to na první pohled nemusí zdát důležité, stráví každý z nás v koupelně poměrně dost času. Určitě se proto vyplatí zamyslet se nad tím, jak si tento intimní prostor esteticky i funkčně upravit. Kompletní rekonstrukce bytového jádra je k tomu výborná příležitost.

Úpravu bytového jádra je třeba dobře naplánovat

Úspěch každého projektu závisí na správném naplánování jednotlivých kroků. Platí to také v případě rekonstrukce bytového jádra. Pokud budete správně postupovat, můžete ze staré koupelny vytvořit třeba jednu z nejreprezentativnějších místností vašeho domova.

Vyberte si styl, materiály a sestavte rozpočet

Abyste se zorientovali v široké nabídce, které jsou na trhu k dispozici, vyplatí se návštěva např. koupelnového studia. Seznamte se s typy sprchových koutů, sanitární techniky, baterií, obkladů a eventuálně již navržených kombinací. Je třeba mít připravený rozpočet a vědět, kolik peněz jste ochotni do rekonstrukce investovat.

Rozmístění vybavení podle dispozice prostoru

Podle rozměrů a prostoru, který máte k dispozici si určíte, kam umístit vanu nebo sprchový kout, umyvadlo, sanitu, pračku a další předměty, které v koupelně běžně používáte. Na trhu jsou k dispozici modelové řady sanitární techniky speciálně navržené pro rekonstrukci koupelen v panelových domech. 

S plánováním i vlastní realizací vám pomůžou profesionálové

Rekonstrukce bytového jádra většinou zahrnuje i výměnu elektroinstalace a odpadů nebo bourání a vyzdívání příček. Aby nedošlo k opomenutí důležitých technických detailů a konečný výsledek odpovídal vašemu očekávání, vyplatí se svěřit projekt odborníkům. Podle náročnosti rekonstrukce budete potřebovat plán bytu, eventuálně stavební povolení.

Průběh rekonstrukce

Postup rekonstrukce bytového jádra závisí na konkrétních podmínkách a na jednotlivé firmě. Obecně se provádí v následujících třech krocích.

Demontáž původního bytového jádra

Staré jádro a původního vybavení je nutno demontovat a odstranit. To samozřejmě doprovází hluk, prašnost a nečistoty. Buďte ohleduplní k sousedům a udržujte veřejné prostory domu čisté. Stavební firma by si měla zařídit kontejner na uložení odpadu.

Výstavba nové koupelny

Po uvolnění prostoru se v další fázi založí nové příčky a vyzdí stěny – nejčastěji z pórobetonových tvárnic nebo sádrokartonu. Poté se nainstalují odpady, rozvody vody, elektroinstalace a vzduchotechniky. Následuje vyrovnání stěn a příprava pro obkládací práce. 

Obklady a dokončovací práce

Tato poslední fáze dodá nové koupelně její konečný vzhled a estetiku. Jako první se obloží stěny a poté následuje pokládka dlažby. Následuje spárování a montáž podhledů nebo stropů ze sádrokartonu, instalace sanitární techniky a koupelnového nábytku. Jako poslední se namontují svítidla, provedou se drobné dokončovací práce a finální úklid.

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytového jádra

Vlastní proces rekonstrukce koupelny záleží na rychlosti stavebních prací a spolehlivosti firmy. Profesionálové zvládnou rekonstrukci většinou za dva týdny. Při plánování je třeba počítat také s časem potřebným na výběr designu a prvků, stavební firmy a vyhotovení smlouvy.

Kolik bude stát nová koupelna

Cena kompletní rekonstrukce bytového jádra se podle použitého vybavení a rozsahu stavebních prací běžně pohybuje mezi 80 000 až 150 000 korun. Konečnou cenu lze ovlivnit výběrem obkladů a použitého vybavení. Firmy si za stavební práce mohou účtovat rozdílné ceny. Nicméně pozor! Nejlevnější nabídka není vždy ta nejlepší, jelikož pak budete draze opravovat a nikdo se Vám do oprav hrnout nebude. Opravovat po někom zkaženou práci nikdo nechce. Občas nám volají klienti, kteří si vybrali stavební firmu, která jim rekonstrukci pokazila. Bohužel i my takové zakázky odmítáme. Je vždy tedy dobré zvážit, jestli “levná” nabídka je opravdu to, co chcete. Přece jen bydlet v tom budete řadu let.

 

Potřebujete pomoci při rekonstrukci bytového jádra? Napište nám. 

 

autor článku: Tomáš Střeleček